Cine va conduce comisiile parlamentare de la Senat

În şedinţa de plen a Senatului s-a adoptat ieri componența comisiilor parlamentare. Astfel, reprezentanţii PSD vor deţine preşedinţia a opt comisii, reprezentanţii PNL vor avea şapte comisii; USR PLUS – patru comisii; UDMR – două comisii şi AUR două comisii.

Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări
– presedinte: Iulia Scantei (PNL)
– vicepresedinte: Simona Spataru (USR PLUS)
– secretar: Laura Fulgeanu (PSD)

Comisia pentru constituţionalitate
– presedinte: Ion Rujan (PSD)
– vicepresedinte: Sorin Mateescu (AUR)
– secretar: Cristian Niculescu-Tagarlas (PNL)

Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţa de capital
– presedinte: Claudiu Muresan (USR PLUS)
– vicepresedinte: Nicolae Neagu (PNL)
– secretar: Ionel Cristescu (PSD)

Comisia pentru politica externă
– presedinte: Titus Corlatean (PSD)
– vicepresedinte: Roberta Anastase (PNL)
– secretar: Cristian Bordei (USR PLUS)

Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională
– presedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
– vicepresedinte: Felix Stroe (PSD)
– secretar: Gheorghita Mindruta (USR PLUS)

Comisia pentru afaceri europene
– presedinte: Angel Tilvar (PSD)
– vicepresedinte: Cristian Ghica (USR PLUS)
– secretari: Vlad Pufu (PNL)

Comisia economică, industrii şi servicii
– presedinte: Silvia Dinica (USR PLUS)
– vicepresedinte: Daniel Catalin Zamfir (PSD)
– secretar: Danut Bica (PNL)

Comisia pentru agricultură, industrie alimentară şi dezvoltare rurală
– presedinte: George Scarlat (PNL)
– vicepresedinte: Lucian Trufin (PSD)
– secretar: Sebastian Cernic (USR PLUS)

Comisia pentru ape, păduri, pescuit şi fond cinegetic
– presedinte: Liviu Lucian Mazilu (PSD)
– vicepresedinte: Andrei Hangan (AUR)
– secretar: Cristian Chirtes (PNL)

Comisia pentru administraţie publică
– presedinte: Csaszar Karoly (UDMR)
– vicepresedinte: Mihai Vestea (PNL)
– secretari: Maricel Popa (PSD)

Comisia pentru muncă, familie si protecţie socială
– presedinte: Stefan Palarie (USR PLUS)
– vicepresedinte: Fejer Laszlo (UDMR)
– secretar: Eusebiu Pistru (PSD)

Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport
– presedinte: Monica Anisie (PNL)
– vicepresedinte: Novak Zoltan (UDMR)
– secretar: Irineu Darau (USR PLUS)

Comisia pentru sănătate publică
– presedinte: Adrian Streinu Cercel (PSD)
– vicepresedinte: Gheorghe Carp (PNL)
– secretar: Laszlo Attila (UDMR)

Comisia pentru cultură şi media
– presedinte: Viorel Badea (PNL)
– vicepresedinte: Gabriela Cretu (PSD)
– secretar: Rodica Boanca (AUR)

Comisia pentru transporturi şi infrastructură
– presedinte: Toma Petcu (PNL)
– vicepresedinte: Razvan Cuc (PSD)
– secretar: Marius Bodea (USR PLUS)

Comisia pentru energie, infrastructură energetică şi resurse minerale
– presedinte: Antal Lorant (UDMR)
– vicepresedinte: Ovidiu Florean (PNL)
– secretari: Cornel Cristian Resmerita (PSD)

Comisia pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei
– presedinte: Marius Humelnicu (PSD)
– vicepresedinte: Laur Trifan (USR PLUS)
– secretar: Ciprian Pandea (PNL),

Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi
– presedinte: Matei Constin Bogdan (PSD)
– vicepresedinte: Cristina Ioan (PNL)
– secretar: Ionut Neagu (AUR)

Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării
– presedinte: Claudiu Tarziu (AUR)
– vicepresedinte: Daniel Cadariu (PNL)
– secretari: Mihail Genoiu (PSD)

Comisia pentru mediu
– presedinte: Aurel Oprinoiu (USR PLUS)
– vicepresedinte: Ion Rotaru (PSD)
– secretar: Kovacs Irina (UDMR)

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii
– presedinte: Diana Sosoaca (AUR)
– vicepresedinte: Ion Prioteasa (PSD)
– secretar: Raluca Ioan (PNL)

Comisia pentru Ştiinţă, inovare şi tehnologie 
– presedinte: Sorin Cimpeanu (PNL)
– vicepresedinte: Florin Bodog (PSD)
– secretar: Cristinel Berea (USR PLUS)

Comisia pentru regulament
– presedinte: Marius Toanchina (PSD)
– vicepresedinte: Eugen Tapu (PNL)
– secretar: Narcis Mircescu (USR PLUS)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *