BREAKING NEWS SPORT Ilie Năstase împlinește, azi, 74 de ani. „Ce-mi doresc acum? Să trăiesc …”. Ce schimbare majoră a făcut la această vârstă fostul mare tenismen 19 iulie 2020 Niciun comentariu Ilie Năstase împlinește astăzi frumoasa vârstă de 74 de ani. Mesaje și felicitările au început deja să curgă. Cunoscuții, dar și urmăritorii de pe Internet îi doresc acestuia tot binele din lume. Însă ce-și dorește, de fapt, Ilie Năstase la această vârstă? Ilie Năstase, mărturisiri la 74 de ani Fostul mare tenismen, care a făcut România să fie vizibilă pe harta internațională prin cele 58 de titluri la simplu pe care le-a obținut în cariera sa. Acesta este și motivul pentru care de multe ori se spune că tenisul românesc s-a născut în același timp cu Ilie Năstase. Ilie Năstase a fost, de două ori numărul 1 la nivel mondial, în tenis, o dată în 1972 și încă o dată în 1973. Ilie Năstase, în 1974 Fostul sportiv spune că încă se simte ca un campion la această vârstă și că îi este recunoscător lui Dumnezeu pentru toate câte i le-a oferit. „Cum mă simt la 74 de ani? Ca un campion! Îi mulțumesc bunului Dumnezeu pentru toate realizările din viața mea. Și n-au fost deloc puține. Când ajungi primul număr 1 mondial în istoria tenisului înseamnă că ai făcut ceva pentru tenis, dar și pentru țara ta. Sunt mulțumit și împlinit. Au fost ani de muncă, de sacrificii și de împliniri. Nu mai pot să mă simt ca la 20 de ani, trebuie să mă obișnuiesc cu ideea că am 74”, spune râzând Ilie Năstase, într-un interviu exclusiv pentru Libertatea. Ilie Năstase pare mai înțelept la nivel spiritual, chiar dacă a mai bifat o a cincea căsătorie. Una peste alta, sportivul speră să poată să trăiască atât de mult cât se poate, pentru a se bucura de tot ce are în viața sa. De ziua lui, Nasty petrece pe o plajă din Constanța, orașul despre care spune că l-a adoptat recent. Motivul acestei mutări recente constă în faptul că paparazzi erau mereu pe urmele sale în București. „Dumnezeu m-a ajutat în viață. Și acum mă simt foarte bine. Ce-mi doresc acum? Să trăiesc… Nu știu dacă o să mai fie 20 de ani, dar câți vor fi sper să fie fericiți. Dumnezeu știe ce va urma pentru mine. Eu vreau să fie sănătos, să mă pot bucura de viață. E cel mai frumos lucru pe care și-l poate dori cineva. Să fie sănătos. Așa vă doresc și vouă. Sănătate!”, mai transmis fostul mare jucător, potrivit aceleiași surse.