Şahtior Doneţk şi FC Copenhaga, calificate în sferturile de finală ale Ligii Europei

Liga Europa s-a reluat, miercuri, după ce a fost întreruptă în martie, din cauza pandemiei de coronavirus, cu meciuri retur din faza optimilor de finală, potrivit news.ro.

Şahtior Doneţk a învins, cu scorul de 3-0 (0-0), pe VfL Wolfsburg, într-o partidă disputată la Kiev.

Junior Morais a marcat două goluri, în minutele 89 şi 90+3, iar Solomon a înscris golul de 2-0, în minutul 90+1.

Khocholava (Şahtior) ’68 şi Brooks (Wolfsburg) ’71 au fost eliminaţi.

Ucrainenii s-au calificat în sferturi, după ce au câştigat şi manşa tur, cu 2-1.

Într-un alt meci, FC Copenhaga a învins, pe teren propriu, cu 3-0, formaţia Istanbul Başakşehir.

Au marcat Wind ‘4, ’52 (p) şi Falk ’62.

Danezii merg mai departe după ce au pierdut în tur, cu 0-1.

Tot miercuri, de la ora 22.00, de joacă partidele Inter Milano – Getafe şi Manchester United – Lask Linz (scor 5-0, în tur).

Pentru că nu au putut juca manşa tur, Inter şi Getafe dispută un singur meci pentru calificare, pe teren neutru, la Gelsenkirchen, scrie stiripesurse.ro.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *