Încă o zi caniculară la Giurgiu…
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod galben de caniculă pentru joi, 25 iunie 2026, valabilă în intervalul orar 12:00 – 21:00.
Meteorologii avertizează că se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, iar disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și podiș. Temperaturile maxime vor atinge frecvent valori cuprinse între 35 și 37 de grade Celsius.
Populația este sfătuită să evite expunerea prelungită la soare în orele amiezii și să se hidrateze corespunzător. (Instituția Prefectului Giurgiu)

