Apa Service Giurgiu: Apel la responsabilitate în consumul de apă
Având în vedere atenționarea meteorologică de caniculă, valabilă și pentru județul Giurgiu, precum și temperaturile foarte ridicate prognozate în această perioadă, Apa Service Giurgiu face apel la responsabilitatea tuturor consumatorilor pentru utilizarea rațională a apei potabile.
În perioadele de caniculă, consumul de apă crește semnificativ, iar în unele sisteme de alimentare din județ rezervele din puțurile de captare se refac mai greu din cauza cererii foarte mari.
În cele mai multe cazuri, acest consum suplimentar este generat de folosirea apei din rețeaua publică pentru irigarea grădinilor și solariilor, udarea spațiilor verzi, spălarea autoturismelor, a curților și pentru alte activități care nu reprezintă consum casnic esențial.
Pentru a evita introducerea unui program de furnizare a apei în localitățile afectate și pentru a asigura continuitatea alimentării tuturor utilizatorilor, vă rugăm să limitați utilizarea apei potabile din rețeaua publică pentru astfel de activități și, acolo unde este posibil, să folosiți surse alternative de apă, precum puțurile de curte sau fântânile.
Fiecare gest responsabil contribuie la menținerea unui serviciu de alimentare cu apă sigur și continuu pentru întreaga comunitate, mai ales în această perioadă cu temperaturi extreme.
Vă mulțumim pentru înțelegere, spirit civic și colaborare!

