Societatea Timișoara îi retrage premiul „Alexandra Indrieș” lui Robert Turcescu

Reprezentanții Societății Timișoara au anunțat joi seara că îi vor retrage premiul „Alexandra Indrieș” lui Robert Turcescu, în urma participării la nunta liderului AUR, George Simion.

„Societatea Timișoara a luat act cu îngrijorare și mâhnire de pozițiile tot mai apropiate de ideologia AUR ale domnului Robert Turcescu, laureat al premiului „Alexandra Indrieș” în anul 2005. Participarea domnului Turcescu la nunta liderului AUR a fost un neașteptat și dezamăgitor prilej de a constata că domnul Turcescu și-a exprimat, implicit și explicit, simpatii pentru un lider extremist și o formațiune politică extremistă, aflați la antipodul valorilor promovate de Societatea Timișoara.

Un asemenea comportament, inacceptabil pentru noi, se adaugă stuporii create de autodenunțul său din 2014, rămas într-o toxică ambiguitate! că este ofițer acoperit.

Ținând cont de toate acestea, Societatea Timișoara anunță că îi retrage premiul „Alexandra Indrieș” domnului Robert Turcescu și îl somează să facă fireasca modificare în CV-ul său. Pentru a nu induce, din nou, în eroare persoane care chiar cred în valorile democrației.”, a transmis joi, printr-un comunicat, Consiliul de conducere al Societății Timișoara.

Știre preluata de la 7Media.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *